Maria Skłodowska-Curie i Ruchna.
Wyjaśniamy związek naszej wsi z dwukrotną polską noblistką i jedną z najsłynniejszych polek na świecie.
W Ruchnie urodziła się Bronisława Boguska, matka Marii Skołowskiej-Curie.
Poznajcie sylwetkę Bronisławy Skłodowskiej, z domu Boguskiej:
Urodzona: 28 sierpnia 1835 roku w Ruchnie
Zmarła: 9 maja 1878 roku (43 lata) w Warszawie
Rodzice: Feliks Boguski, Marianna Boguski (z d. Zaruska)
Rodzeństwo: Henryk Daniel Boguski, Władysław Boguski, Ludwika Michałowska (z d. Boguska)
Mąż: Władysław Józef Skłodowski, Herbu Dołęga
Zawód: nauczyciel, ochmistrzyni pensji żeńskiej
Bronisława i Władysław Skłodowscy wychowali piątkę dzieci:
- Zofia Maria Skłodowska
- Józefa Skłodowskiego
(polski lekarz internista) - Bronisława Dłuska
(polska lekarka, działaczka społeczna, niepodległościowa i kobieca) - Helena Skłodowska-Szalay
(polska nauczycielka, wizytatorka warszawskich szkół, działaczka oświatowa) - Maria Salomea Skłodowska-Curie
(fizyczka, chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla)
Ojciej Bronisławy, a dziadek Marii przez około dwa lata był komisarzem (zarządcą) dóbr Ruchny z przyległościami. W tym czasie urodziła się w Bronisława Boguska, matka Marii Skłodowskiej-Curie. Rodzina niedługo później wyprowadziła się do Warszawy.
Marianna Bronisława z Boguskich urodziła się 15 sierpnia 1835 r. we wsi Ruchna, należącej do parafii rz.-kat. w Węgrowie. Ochrzczona została w kościele w Węgrowie 13 dni później. Jej rodzicami byli Feliks Boguski oraz jego małżonka Marianna z domu Zaruska, mieszkający w tym czasie we wsi Repki. Ochrzczona dwoma imionami, później posługiwała się tylko drugim.
Bronisława, po przeprowadzce do Warszawy była przełożoną warszawskiej pensji (należącej do Eleonory z Jasińskich Kurhanowiczowej) dla dziewcząt z dobrych domów.
Była religijną katoliczką. Wraz z mężem Władysławem Skłodowskim wychowywali swoje dzieci w duchu głębokiego patriotyzmu.
Jej mąż Władysław Skłodowski urodzony w Kielcach 20 października 1832. Władysław w 1840 r. rozpoczął naukę w gimnazjum łukowskim. Od 1841 r. został uczniem gimnazjum w Siedlcach i tam w czerwcu 1847 r. złożył egzamin dojrzałości. Dzięki staraniom swojego ojca uzyskał stypendium na studia na Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Petersburskiego, który ukończył w 1852 r. Od sierpnia 1852 r. został nauczycielem matematyki i fizyki w Realnej Szkole Powiatowej w Warszawie.
Bronisława chorowała na gruźlicę i zmarła w 1878 roku w wieku 43 lat, pozostawiając owdowiałego męża i osieracając czwórkę dzieci.
Źródła, dokumenty i więcej biograficznych ciekawostek:
- http://genealogiczneprzypadkidoroty.blogspot.com/2016/11/moje-zwiazki-z-maria-curia.html
Szczególne podziękowania dla Pani Doroty Mazurek za zaangażowanie i pomoc w promocji Ruchny. - https://praktykowaniegenealogii.wordpress.com/genealogia-marii-sklodowskiej-2/
- https://www.moremaiorum.pl/przodkowie-noblistki-marii-sklodowskiej-curie-metryki-wywod-przodkow/
- https://www.geni.com/people/Bronis%C5%82awa-Sk%C5%82odowska/4754024271660072144
- https://gw.geneanet.org/szcandre?lang=en&iz=9&p=bronislawa%20marianna&n=boguska&fbclid=IwAR198Rhzn2c7DznfRaVtKsRLOlPQ-uVVluClnvb_0WYtaiRoJ8PtvRgFRLc
Maria Skłodowska-Curie
Polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903, 1911). Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu.
Należy do grona jedynie czterech osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych.
Źródło: Wikipedia